غذای من هویت من است

من همیشه از اینکه دچار مشکلات غذایی و خوراک هستم گله داشت ام. با اینکه می دانم که باید رژیم غذای خودم را بهبود ببخشم ولی همیشه در این باره دچار مشکل می شوم. شاید بخاطر فقر مالی و یا تنبلی خودم باشد. در هر صورت من دچار فقر غذایی هستم. جالب اینجاست که این روزها هرچه بیشتر می خوانم بیشتر به اهمیت رژیم های غدایی مناسب در همه ی ابعاد زندگی پی می برم.

همیشه می دانستم که رژیم غدایی در سلامتی جسمانی چه تاثیر مهمی دارد. ولی مطالبی که به تازگی مطالعه کردم باعث شد درک کنم که رژیم های غدایی در مسائل فکری و روانی می تواند چه تاثیرات شکرفی داشته باشد. اینطور که پیداست این امر می تواند در روابط اجتماعی, در فعالیت های روزمره و حتی در طرز تفکر فرد تاثیر داشته باشد!! شاید این امر بطور مستقیم نباشد ولی بطور غیر مستقیم کاملا موثر است.

بطور مثال در مطلب «8 روش موثر برای جلوگیری از فراموشی» می خوانیم که:

٤. غذاي سس دار نخوريد : بر اساس تحقيقات انجام شده برروي عادت غذايي بيش از ٨ هزار نفر , استفاده از اين نوع سس ها و غذاهاي سويا دارباعث کاهش قدرت حافظه مي شود. علت آن است که يک ماده شيميايي موجود در اين نوع سس ها و سويا که گفته مي شود ضد سرطان و بيماري قلبي است دقيقا عکس اين خواص را با خود دارد. با اين حال يک بار خوردن آن در هفته چندان مشکلي ندارد!

٦. بيشتر به خودتان برسيد : تحقيقات نشان مي دهد افرادي که رژيم هاي غذايي بسيار کم کالري در برنامه روزانه خود دارند نه تنها پروسه اطلاع رساني را بسيار کند انجام مي دهد بلکه از ديگر افراد هم سن و سال خود که اين رژيم را ندارند نيز کمتر قادر به استفاده از حافظه خود مي باشند. لذا به فکر خود باشيد و رژيم هاي غير موجه را فراموش کنيد.

٧. چاي گياهي بنوشيد : آهن براي عملکرد صحيح حافظه ضروري است و نوشيدني هاي کافئين دار به علت دارا بودن موادي به نام ” تانن ” ( اسيد تانيک) که ٧٥ درصد آهن موجود در بدن را از بين مي برند.

٨. خوردن قند و شکر مصنوعي را کاهش دهيد : اين امر ممکن است در کاهش وزن به شما کمک کند اما نوشيدن بيش از يک يا دو نوشيدني رژيمي در طول روز حافظه دراز مدت شما را تخريب مي کند . خوشبختانه تاثيرات منفي اين مسئله دائمي نيست و شما به راحتي مي توانيد با قطع مصرف شيريني هاي مصنوعي مجددا حافظه خود را اصلاح کنيد

همانطور که می بینید از این هشت توصیه چهار توصیه مربوط به نوع موادی غدایی و روشی است که ما آنها را مصرف می کنیم!!

و یا در مطلب «آیا می خواهید فرزندتان نابغه باشد؟» می خوانیم:

● شیر مادر، عصاره هوش
شیر مادر اولین غذای مغز کودک است. تحقیقات انجام‌شده نشان می‌دهد که شیر مادر از ۲ جهت برای کودک مفید است؛ یکی اینکه از خطر احتمالی ابتلای کودک به بیماری جلوگیری می‌کند و دیگر اینکه به تنهایی یک غذای کامل برای نوزاد است. دانشمندان دانمارکی به این نتیجه رسیده‌اند که تغذیه نوزاد از سینه مادر، کودک را هم سالم‌تر و هم باهوش‌تر می‌کند. مطالعات ایشان نشان داده کودکانی که در دوران نوزادی ۹ ماه از سینه مادرشان تغذیه شده‌اند، به نسبت آنهایی که یک ماه یا کمتر شیر مادرشان را خورده‌اند، بسیار باهوش‌ترند. پس اهمیت شیر مادر باید از ابتدا مورد توجه قرار گیرد چرا که علاوه بر تضمین سلامتی نوزاد، برای آینده او و رشد مهارت‌های ذهنی‌اش هم مفید خواهد بود.

● صبحانه یادت نره!
نتایج معتبر تحقیقات دقیقی که در دهه ۷۰ میلادی انجام شده، نشان داده است که خوردن صبحانه باعث تقویت حافظه، تمرکز و قدرت یادگیری می‌شود. کودکانی که صبحانه نمی‌خورند، معمولا زودتر خسته شده و کم‌طاقت‌تر و زودرنج‌تر هستند. این دسته از کودکان نسبت به آنهایی که روز خود را با خوردن صبحانه شروع می‌کنند، از سرعت عمل کمتری برخوردارند. با وجود کمبود وقت و برنامه‌های روزانه شلوغ امروزی شاید، کمتر کسی فرصت پیدا کند که هر روز بنشیند و صبحانه مفصلی نوش جان کند. اما کودک خود را حتی فقط با خوردن یک لیوان شیر هم شده، صبحانه‌خورده، روانه مهد کودک یا مدرسه کنید تا تمرکز بیشتری داشته باشد.

● خوب بخور تا باهوش بشی
قند، چربی‌های اشباع و دیگر خوراکی‌های بی‌فایده را از برنامه غذایی کودکان حذف کنید و به جای آن، مواد مغذی و مفیدی که به رشد ذهنی آنها کمک می‌کند، جایگزین کنید. سال‌های اولیه دوران کودکی ـ به‌ویژه ۲ سال اول ـ بسیار اهمیت دارد و لازم است تمامی‌ مواد لازم را در رژیم غذایی کودک قرار دهید.
برای مثال رشد شبکه مغزی کودک نیاز شدیدی به میزان کافی آهن دارد چرا که در کودکان دچار کمبود آهن، جریان اعصاب کند می‌شود. همچنین تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که میزان مقاومت در برابر بیماری‌ها در کودکانی که تغذیه سالمی‌ ندارند بسیار کم است. بنابراین تغذیه نادرست باعث می‌شود کودکان از مدرسه و همسالان خود عقب بمانند و دچار افت تحصیلی شوند. پس اگر می‌خواهید کودکتان در مدرسه نمره بهتری بگیرد، به تغذیه او هم توجه کنید.

در این مطلب هم بر روش های تغذیه ای بسیار تاکید شده است حال آنکه در هیچکدام از موارد ذکر شده موضوع بحث اصلا مواد غذایی و خوارک و یا تاکید بر آنها نیست. این مطالب تلاش می کنند که سلامتی فکری و روانی ما را تامین کنند. در اینکه سلامتی روحی و اجتماعی فرد چه ارتباطی تنگاتنگی با سلامتی جسمی فرد دارد که هیچ شکی نیست. همه ما می دانیم که کیفیت زندگی هر فرد به عوامل مختلفی از جمله سلامت روح و روان بستگی دارد که بر روابط او با دیگران و شادی و نشاد او بسیار تاثیر می نهد.

یک فرد گرسنه عاشق نمی شود , انقلاب نمی کند, تفکر هم نمی کند. خوراک یکی از نیازهای اساسی انسان است و وقتی که در یکی از این نیاز ها اختلالی ایجاد شود فرد نمی تواند به سایر نیازهای خود حتی فکر کند. پس فرصتی برای رشد و حتی زندگی عادی هم نیست چه برسد به زندگی پر بار.

پس بیایید با تغذیه ی خوب فرصت خوب زندگی کردن را به خود بدهیم.

پی نوشت: جا دارد از گرانی های روز افزون مواد غذایی یادی بکنم. وقتی در جامعه ای مهم ترین نیاز هر فردی که خوراک باشد دچار اختلال شود دیگر تکلیف مردم آن جامعه معلوم است.

«اگر می خواهی بر مردم ایران حکومت کنی آنها را گرسنه و نادان نگه دار»

«ناصردین شاه»

Advertisements
این نوشته در عمومی ارسال شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

3 پاسخ برای غذای من هویت من است

 1. ایلیا :گفت

  این جوری باشه که من 10 سال شیر میخوردم ! اونم روزی 3 تا لیوان !
  خب نه آدمای نرمال نابغه میشن ! تو و خودم رو نمیدونم دیگه !

  سجاد: خراب نکن بابا مگه نیم دونی منو تو از تابغه ترین انسان های روی زمین هستیم

 2. ایلیا :گفت

  بنده دو سال و نیم هست که صبحانه میل ننموده ام ! بسی منگل میباشم آقا ! بسی !

 3. ایلیا :گفت

  بنده دو سال و نیم شیر مادر میل نموده ام ! بسی نابغه میباشیم آقا ! بسی !

  سجاد: از ایم نظر من که شما رو نابود کرده ام. من تا چهار سالگی شیر میل نموده ام. لبته نمی دونم تا کی شیر مادر خوردم ولی می دونم که تا چهار سالگی شیر می خوردم. همیشه خونه بهم می گن و بعدشم می خندن . حالا نمی دونم این خنده از روی افتحاره یا اینکه از روی …… حلا بماند من که نابغه نشدم پس مطمعا باش تو هم نمیشی!

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s